אפשר מכול סיפור לייצר תאטרון סיפור פעיל שמשלב ילדים, איך?
האגס ספר

אפשר מכול סיפור לייצר תאטרון סיפור פעיל שמשלב ילדים, איך?

שבוע שעבר מישהי פירסמה בפייסבוק את השאלה הזו-

היא קיבלה הרבה רעיונות לסיפורים. 

אני לא חשבתי שמה שהיא צריכה זה רעיונות לסיפורים- אלא היא צריכה להבין את העיקרון, היא צריכה כלים. כי ברגע שמבינים את הכלי- כל סיפור אפשר לשלב בו ילדים.

מהו הכלי? אני עובדת על כמה עקרונות:

  1. אני ממחישה סיפור כך שהילדים יבינו עלילה- ואז ההמחשה היא פשוטה ובדרך כלל כוללת את כל הטקסט של הסיפור בלי עצירות- כדי שהילדים יבינו את העלילה.
  2. אני רוצה שהילדים יחוו את מה שהגיבור/ או הרגש המועבר בסיפור- וכאן נכנסת היצירתיות שלי.
  3. כדי שילדים יחוו אשתמש ב: הפעלות בשימוש מוזיקה, כתבתי על זה כאן, משחקים כמו שילדים אוהבים (לא הכוונה משחק תאטרון), אביזרים שמפעילים ילדים כי צריך- להדביק, להתאים, לבנות לייצר. וגם חוויות משותפות- אתן דוגמה למה הכוונה בהמשך.

לדעתי כל סיפור אפשר לייצר ממנו תאטרון סיפור שהוא משלב ומפעיל ילדים. לא צריך סיפור מסוים עם הרבה עלילה כדי לייצר ממנו הפעלה פעילה.

הנה דוגמא לסיפור שהעלילה עצמה כמעט ולא קיימת – אבל תראו כמה פעילויות אפשר להעביר מהסיפור הזה.

זו העלילה:

מה יש בחצר?

בחצר יש עץ אגס

והאגס? האגס, מתוק מתוק

והציפורים? הציפורים עפות רחוק רחוק

והעלים? כיף גדול עם העלים!

והנמלים? לאן הולכות הנמלים?

והשלולית? סירה שטה בשלולית

והירח? הירח זוהר עם הכוכבים

והכוכבים? לילה טוב לי לוחשים

ובחצר? עץ האגס רוצה לישון.

זה הסיפור! בהשראת הספר  “האגס מתוק מתוק”/ שולמית צרפתי. האיורים מתארים יום חוויתי של ילד. חוויות יומיומיות של מה שהוא רואה בטבע. וזו אחת ההפעלות שבהן אני משלבת ילדים הכי הרבה. אין קשר בין הסיפור- שאין בו כמעט דמויות למעט הילד, ואין בו כמעט עלילה למעט חוויות של התבוננות בטבע, לעובדה שזו הפעלה שאני לא מפסיקה לשתף בה ילדים.

הנה חלק מהדרכים שאני משתפת בהן ילדים בסיפור הזה:

אני מחלקת להם עלים תוך כדי שיר על עלים, ואז תוך כדי שיר אחר נעים – אנחנו משחקים עם העלים. אני שואלת את הילדים מה אפשר לעשות עם העלים ולא מדגימה- מחכה לראות מה הם עושים. אני מחקה אותם וזה מעודד אותם להמציא.

אני מציגה להם את הסיפור עם המחשות ואחר כך מחלקת להם את ההמחשות ומספרים מחדש- הפעם הם צריכים לשים את ההמחשות ברגע המתאים.

בחלק של השלולית- אני מייצרת שלולית בגן- מביאה גיגית, שופכת מים, לוקחת דף מכינה סירה מנייר לעיני הילדים ויחד משיטים את הסירה ונושפים- כל פעם קבוצה אחרת.  הם גם נהנים לצפות כיצד הכול נעשה כיצד נייר הופך לסירה וגם אחר כך נהנים לנשוף בסירה.

בחלק של הציפורים שעפות- אני משמיעה יצירה מוזיקלית ואנחנו יחד עושים את תנועות הציפור – אני מלמדת.

בחלק שבו הירח ישן עם הכוכבים- אני מכבה את האור משמיעה מוזיקה נעימה- והירח- שהוא בעצם מטפחת ענקית- עובר בינהם תוך כדי שהם שוכבים על הריצפה- מחכים שהירח יתן להם “נשיקה”.

בדרך כלל אני לא מספיקה את כל מה שתיארתי כאן לכן – בגנים מסוימים הסיפור יגיע פעמיים, כן- ילדים אוהבים חזרתיות. הם ישמחו לחוות את אותו הסיפור שוב אם אציג אותו אחר ופעילויות חדשות על אותו סיפור. אני לא אעמיס על הפעלה אחת הכול- כי אני רוצה לתת  לילדים זמן לספוג, לחוות ומקום לילדים להשתתף.

מה עשיתי כאן? לקחתי סיפור מאוד מופשט שמתאר חוויות ותחושות, ויצרתי תאטרון סיפור שמבוסס גם הוא על חוויות ותחושות.

באותה צורה אפשר לקחת ספר שירים שבכלל אין בו עלילה ובכול שיר לעשות פעילות שקשורה ב- או החוויה, או משחק או התאמה של דברים או הצגה של דברים. אפשר לקשר את השירים במעין סיפור שממציאים שקושר הכול יחד. אני עושה את זה ב “בוא אלי פרפר נחמד” / פניה ברגשטיין

המסר שלי הוא – שכל סיפור אפשר לייצר ממנו חוויה משמעותית ופעילה לילדים. הבחירה צריכה להיות סביב סיפור שלדעתך הוא איכותי ושכמפעיל יש חיבור ואהבה לסיפור עצמו. אם יש לך סיפור אהוב- צריך למצוא רק את הדרך להעביר לילדים. הדרך לעשות את זה היא על ידי הסתכלות מנקודת המבט של הילדים- מה יעניין אותם, מה ירגש אותם, מה יאתגר.

הפעילויות שאני עושה בסיפורים הם- המחשת הסיפור, משחקת עם אלמנטים מהסיפור – יוצרת משהו שהוא ממש משחק עם הילדים, עושה פעילויות עם מוזיקה. יוצרת אתגרים לילדים- למשל התאמת האביזרים לפי הסיפור.

אם הצלחתי מסיפור כל כך מופשט ויומיומי לייצר הפעלה מרתקת- בודאי שסיפור עלילתי כביכול יהיה קל יותר. אבל ההצעה שלי- קחו דווקא סיפורים פשוטים לצד העלילות הדרמתיות, תראו שבסיפורים כאלה יש הרבה מקום לתת לילדים להשתתף.

בהצלחה.

נ.ב – כדאי להצטרף לקבוצת הפייסבוק- כל הידע על עסק של תאטרון סיפור. יש שם עוד הרבה מידע מועיל.

וגם – רוצים ליווי שלי לבניה של תאטרון סיפור או הצגה? כאן הפרטים על קורס הליווי הדיגיטלי היחיד מסוגו בארץ. 

רוצים לקבל מייל כל פעם שאני כותבת פוסט חדש?

רוצה לקבל מייל כל פעם שאני מוציאה פוסט חדש?

שתפו את הפוסט

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן