איך לעזור לילד ללמוד לקרוא?
ספריה קטנה חינמית

איך לעזור לילד ללמוד לקרוא?

הקריאה בכיתה א’ כשמתחילים ללמוד לקרוא- היא קריאה טכנית. אין הנאה וחוויה של ספר. יעבור זמן עד שהקריאה הטכנית תהפוך להיות קריאה כייפית של היכנסות לעולם הדמיון. אנחנו יכולים לעזור להם לעבור את השלב הטכני- כמה שיותר מהר על ידי כך שנגרה אותם לנסות לקרוא לבד כמה שיותר. אז איך לעזור לילד ללמוד לקרוא לבד?
עידוד קריאה מתרחש בהרבה דרכים, בפוסט הזה  ארחיב על הספריה.

כבר כתבתי על כך שחייבים להקריא לילדים ספרים שהם לבד לא יכולים לקרוא אבל מתאימים מאוד לרמתם. עכשיו לחלק השני:

איזה ספרים אפשר לתת להם לקרוא בעצמם?
ספרים ממש פשוטים בהתחלה: כמו הסידרה “אני קורא” או בהמשך ספרי “רוני מקרוני” ויש עוד בסגנון. כלומר ספרים מותאמים  אבל-

איך נגרום להם לקרוא אפילו שהקריאה כרגע קשה?
נשתמש בשיטת הספריה: פעם בשבוע שבועים נביא הביתה ספרים חדשים מעניינים מהספריה . נניח אותם על השולחן המרכזי שהחמודים עוברים בו. ותראו שבלי לומר מילה כשזה יהיה מול עיניהם הם יקחו את הספר ויקראו בו.

הנה דוגמא לאיך אני מניחה דברים על השולחן

כל שבוע שבועיים ספרים חדשים מהספריה

כך שכל ילד לוקח את הספר שמתאים לו- ילדים מגיעים הביתה- רואים משהו חדש, עלמה תעיין בספר הכי שמאלי (קלעתי היא כמעט מסימת אותו) גיא ישמח שיצא נייט חדש לרימון אקריא את לוטה עוזבת את הבית . ובגלל שהוא ממש רק התחיל את א’ עוד לא הנחתי לו ספר שיקרא לבד. הכול אקריא לו. אם אני אקנה כל הזמן ספרים לא אוכל לעשות תחלופה גבוהה של ספרים. בספריה אני לוקחת את הספרים שעכשיו יצאו, ספרים חדשים.

אז מה היתרון הגדול של הספריה? זה זול, זמין וקל. יש שם שפע ענק של ספרים. לוקחים פעם בשבוע שבועים ספר לכל ילד. מניחים על השולחן, רואים מה תפס ומה לא.  אם לא תפס אין שום בעיה שבוע הבא נביא חדשים. הילדים חשופים למגוון ענק של סוגי ספרים. וגם- אם הילד אוהב סדרה לא חייבים לקנות הכול – יש בספריה . לא אוגרים מלא ספרים בבית רק כדי למסור אחר כך. כמובן שאפשר מדי פעם אם מתחשק להביא את הילדים לספריה ולתת להם לבחור לבד.

בספריה נוכל לראות למה הילד נמשך , אילו סוגי ספרים.

אבל אין לי זמן ללכת לספריה! אז לא לוקחים איתכם ילדים לספריה- נכנסים לספריה ובלי לחשוב הרבה- רואים ספר עם איורים יפים, לוקחים, או – שמבקשים ממני רשימת ספרים מומלצים לפי גיל  (מבקשים ממני כאן) והספרן יביא לכם. 5 דקות על השעון.

אז לסיכום: כל ערב אתם מקריאים ספר שהילד לא יכול לבד לקרוא וזה זמן איכות שלכם ובמקביל מניחים לפניו ספרים שהוא יכול לקרוא לבד והם גם כייפים. במידה וקרא- מתפעלים! מדהים איך אתה כבר קורא ספרים לבד!!!!!

ויש עוד טיפים שיעזרו להם להתקל בהזדמנות לקרוא.

הירשמו לניוזלטר וכשיגיעו עוד אשמח להעביר לכם.

רוצה לקבל מייל כל פעם שאני מוציאה פוסט חדש?

שתפו את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן