איך לעודד ילדים לקרוא ספרים?
לחוות מציאות דרך ספר קרוב להורה

איך לעודד ילדים לקרוא ספרים?

עד עכשיו זה הצליח לי: גיא בני הבכור ועלמה האמצעית קוראים ספרים. עלמה היא ממש תולעת ספרים. עכשיו המטרה היא רימון- שנכנס לכיתה א’ השנה, איך אני אני מעודדת את רימון לקרוא ספרים? אולי נתחיל ממה עשיתי כדי שעלמה וגיא יקראו ספרים.

אציין רק שמעבר לסיבות הידועות על כמה חשוב לקרוא ספרים – יש לי אמונה (קראתי את זה איפהשהו ) שאם כל בני האדם היו קוראים ספרים העולם שלנו היה טוב יותר. תחשבו רגע- אם מקריאים לתינוק החל מגיל שנה- כל יום ספר – מדובר על 5-10 דקות ביום. תחשבו כמה ספרים הוא קרא עד גיל 6. כמה סיפורים, כמה איורים כמה נקודות מבט שונות של המציאות הוא חווה ובעיקר- כמה רגעי קירבה היו לו עם ההורה המקריא.  והדבר הכי מדהים הוא שזה בשליטתינו – לפחות בשנים הראשונות.

לחוות מציאות דרך ספר קרוב להורה

אז מה עושים?

ספרים הם אך ורק לכיף!  אף פעם לא כדי לתרגל קריאה, ולא כדי לפתור בעיה במשפחה. לכן אני תמיד אבחר ספרים מדליקים לילדי. אבל כאן מה שחשוב זאת הגישה-

ספרים צריכים להיות מרתקים, מפחידים, מצחיקים, שובבים.. ויש לי חדשות בשבילכם- הספרים צריכים לרתק ולעניין אתכם -ההורים. ככה תעשו את הריטואל הזה בכיף. ככה תקריאו לילד שלכם כל יום ספר מגיל שנה.

ואז כשיגיע לכיתה א’ הכי חשוב לזכור, שבהתחלה הקריאה בכיתה א’ ובכיתה ב’ היא ממש טכנית, היא עדיין לא קריאה מתגמלת . תזכרו איך הייתם כשרק למדתם לנהוג במכונית. הייתם עסוקים בחוקים , באיפה לוחצים על הקלאצ’ ומתי מאותתים, לא יכולתם להסתכל על הדרך נכון? ככה זה לילדים. הם עסוקים רק בלקרוא ולא נהנים מהסיפור. הרבה הורים מחליטים שבגלל שהילד קורה אז עכשיו הם יתנו לו לקרוא לבד – טעות!!!!!!!! הספרים שהילד יכול לקרוא לבד הם ספרים שאינם ברמתו ולא מאתגרים לו את הדמיון. בכיתה א’ הוא יכול לקרוא- ספרים ממש פשוטים אבל יהנה מספרים כמו:” ילד ושמו אמיל”, “בילבי “(הספר המלא) “הנרי הנורא”, ועוד ועוד ספרים שהוא בשום אופן לא יכול לקרוא לבד אבל מאוד יהנה אם יקריאו לו אותם.

הנה חלק מהספרים שהקראתי לגיא בכיתות יסודי: בן המלך והעני, האריה המכשפה וארון הבגדים, אמיל עדיין כאן, בילבי.

הנה חלק מהספרים שהקראתי לעלמה: סוד הגן הנעלם, יום סמק הגדול, נעלי בלט, נעלי החלקה, כמובן בילבי, פו הדוב.

הנה ספרים שעכשיו אנחנו מקריאים לרימון- אמיל עדיין כאן, סיימנו להקריא לו את בילבי.

אז – אולי הדבר הכי חשוב שתיקחו מהטיפ הראשון שלי לילדים שרק לומדים לקרוא הוא: תמשיכו להקריא להם כל יום ספרים בשביל הכיף.

והטיפ השני- תפרידו בין הספרים שהילד יקרא לבד והספרים שאתם מקריאים לילדכם. ילד יקרא לבד בכיתה א’ – ספרים שהם בעיקר לצורך למידת קריאה ולא לחוויית קריאה. הספרים שאתם תקריאו להם יהיו לרמתם לצורך חוויה של כיף.

והטיפ השלישי הוא  – לא לבקש ממנו לקרוא לבד כשאתם קוראים יחד ספר.  תתיחסו לזה כאל הזמן המשותף שלכם יחד. תזכרו- אם לאורך שנים הוא יחווה חוויית קריאה כייפית המחוברת לקירבה עם הורה – הוא ידע בעתיד לחפש את חוויית הקריאה גם לבד.

והטיפ הרביעי- תבחרו לקרוא יחד ספרים מעולים, מרתקים גם לכם! 

סבתא יעל מקריאה לרימון

ואם אתם רוצים דף מסודר עם רשימת ספרים מומלצים לילדים לפי גילאי הילדים וגם ספרים שאפשר לתת לילדים בכיתה א’ לקרוא לבד. תשאירו פרטים כאן וישלח לכם.

קריאה נעימה!

רוצה לקבל מייל כל פעם שאני מוציאה פוסט חדש?

שתפו את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן