איך ממציאים תאטרון סיפור אם אני לא יצירתית?
רויטל רפאלי

איך ממציאים תאטרון סיפור אם אני לא יצירתית?

אם אני לא יצירתית, ואם אין לי מושג איך בדיוק לייצר תאטרון סיפור

אז איך אני אקים עסק כזה?

יצירתיות לא באה מכלום, יצירתיות זה לא אומר שצריך להמציא משהו חדש לגמרי מאפס.

יצירתיות מתקיימת ממספר אלמנטים שיחד מאפשרים ליצירתיות  – לצאת החוצה.

את האלמנטים האלה יש לכולנו– אם מצרף אותם יחד תצא היצירתיות. (בסוף הכנתי לך גם מתנה שתעזור לך)

למשל-

לשאול שאלות

כולנו יכולים לשאול את השאלות הבאות:

איך אני ארתק את הילדים?

האם הסיפור הזה מעניין ילדים?

איזה שאלה אני אשאל תגרום לילד לחשוב?

מה יכול להפתיע את הילד בתאטרון סיפור?

למה הילד לא מצפה?

מה יצחיק את הילד?

אלמנט נוסף הוא השראה

כולנו יכולים לקבל השראה מ- מוזיקה, מופע, הצגה, אומנות, סרט.  כולנו יכולים למצוא משהו שמרגש אותנו. כולנו יכולים לקבל השראה מאנשים – אנשים שעושים משהו שגורם לנו להתפעל. שאלו עצמכם מי האנשים שגורמים לך להתפעל ולמה?

אלמנט נוסף- חיבורים

רימיקס- עושים את זה במוזיקה- לוקחים יצירה מערבבים עם משהו אחר. עם מה נחבר סיפור ילדים? אולי עם יצירה מוזיקלית (פטר והזאב) אולי עם תרגיל בחשבון (מעשה בחמישה בלונים – היו חמישה בלונים שלושה התפוצצו- כמה בלונים נותרו? ) אולי נחבר עם יוגה? עם בלט? עם נגרות? עם פיסול? עם יצירה אומנותית . החיבורים ייצרו משהו חדש ומקורי. כלומר- ככל שהחיבור יהיה מוזר או הזוי או בלתי צפוי התוצאה יותר מקורית ויצירתית.

תאטרון סיפור שמשלב נגרות

אלמנט נוסף- להעתיק ממישהו….

מה??????!!!!!!!!!!! איך זה יצירתי???? זה לא מוסרי!!!!! נכון זה לא כיף להעתיק ממישהו אבל אם המטרה שלך היא ללמוד לייצר תאטרון סיפור זה בסדר שבתחילת הדרך לוקחים מבנה או משהו שראיתם ומתחילים לנסות להעביר אותו בעצמך- ממילא מהר מאוד זה לא יהיה אותו דבר. מעבר לזה בהדרגה ימצא הקול הייחודי שלך. זה מה שקורה. לי בהחלט עזר בתחילת דרכי שעבדתי פעם בחברה שהעבירה שעורי חיות לגני ילדים. אמנם אני העברתי חוג אחר אבל יש כמה רעיונות שלקחתי משם. היום אין שום דמיון אבל הייתי צריכה להתחיל ממשהו שהכרתי ומשם להמשיך הלאה.

אלמנט נוסף- לקפוץ למים

כולם יכולים ללכת לגן ילדים ולבקש מגננת לספר סיפור לילדים – 10-20 דקות ולהתנסות בזה. אפשר להקליט את עצמכם ולראות אחר כך שוב. להבין מאיזה חלק הילדים נהנו איפה השתעממו ואולי משם יתחילו לעלות לך רעיונות חדשים לאיך לרתק אותם. ההתנסות הראשונית יוצרת שעורים מעולים באיך לרתק ילדים. איך אני יודעת? כי עד היום כשאני יוצרת תאטרון סיפור חדש- החלק הסופי שלה הוא רק אחרי שהעברתי אותו בעוד איזה עשרה גנים- אז חל השיפור הגדול- הבדיחות שמתווספות, הרעיונות להכניס מוזיקה- זה תמיד  מקבל את הדיוק הסופי.  זה לא קורה מלשבת ולחשוב זה קורה מההתנסות בשטח עם ילדים.

אלמנט נוסף- לבקש עזרה– ללמוד ממישהו אחר  – הציפיה שהכול יבוא מאיתנו ולנו תהיה תשובה להכול היא לא ריאלית אבל אם בסוף היא גורמת לך לוותר על החזון או החלום חבל! מה הבעיה לקחת עזרה? לשלם למישהו כדי שילמד אותך את מה שהוא יודע ואז יש לכם ידע חדש שנכנס למוח ויסייע לך ברעיונות, השראה, מידע – תזכרו המטרה היא להשיג את המטרה שלך- קודם כל לומר לעצמך שרצית תאטרון סיפור והנה יש לך – יצרת את זה. משם אפשר להציב מטרות חדשות, להתפתח עוד למלא כיוונים אבל חשוב להגשים את המטרה. לבקש עזרה יכול להיות ממישהי שעושה אביזרים או תפירה ולומר מה הרעיון שלך ו[eafl id=”3044″ name=”פרטים ויכולת לשלם על קורס” text=”להתייעץ”]. בכלל לספר את הרעיון לכמה שיותר אנשים ולקבל תגובות, פידבקים ורעיונות.

אלמנט נוסף הוא הצימצום

כל אחד יכול לשים את הטלפון על שקט ולכתוב תאטרון סיפור הכי רזה שיש-לוקחים סיפור ואיך נספר אותו הכי מעניין עם הכי מעט אביזרים ובצורה הכי פשוטה שלא מצריכה מאיתנו שום התארגנות. מה יהיה הכי מעניין בסיפור? מתוך הצימצום אפשר להתפתח ולשדרג אבל התרגיל מזקק את הסיפור. שימו לב שהצימצום הוא בדד ליין- יש לכם שעה לכתוב פעילות של 35-40 דקות. חייבים לסיים בשעה. צימצום ומגבלות יוצרים יצירה הרבה יותר משפע של זמן ושפע של אביזרים שיוצרים חפירות אינסופיות וחוסר פוקוס ובילבול.

תאטרון סיפור עם קופסת קרטון

אלמנט נוסף- שלילת הביקורת והתנסות

מאוד פשוט אם רק תעשו ותייצרו ללא קשר לתוצאה ותתנסו שוב ושוב ושוב זה ילך. למה? כי אנחנו לא מנתחי מוח אנחנו בסה”כ מנסים לרתק ילדים. אז תנסו בצורה אחת? תשפרו ותנסו שוב, תשפרו זהו לאט לאט תגיעו לתאטרון סיפור מרתק. מה צריך להשאיר מאחורה? את הביקורת הקוטלת, את הרצון להיות מושלם מיד, את חוסר הסבלנות צריך פשוט להתחייב לתהליך. תהליך- כי לוקח זמן להיות מקצוען. זאת המציאות- זה לא קסם. זה תהליך שבהדרגה משתפרים. אבל מכל התהליכים והמקצועות והעסקים שאני מכירה- זה ממש מהיר יחסית….

אלמנט נוסף- מתנה ממני 🙂

טוב, זה לא קשור ליצירתיות- אבל אם הגעת לפה – והשתכנעת לכתוב תאטרון סיפור והיית רוצה מפה שתעזור לך בקלות לכתוב את התאטרון סיפור כי היא מחולקת לחלקים עם הנחיות ברורות. אז הנה זה כאן.

זהו עכשיו אתם.

אני נעזרתי בפוסט הזה בליאור פרנקל דרך הקישור הזה – http://frnkl.co/creative

אפשר לכתוב לי – איפה אתם נתקעים ומה מונע מהיצירה לפרוץ. אפשר להקשיב לפודקאסטים (אני מקשיבה ה מ  ו ן) , אפשר ללמוד אצלי בקורסים

ואם קראתם את כל זה ואתם אומרים-  טוב, קראתי ואני עדיין בבלק אוט אין לי מושג מה לעשות ובא לי לישון –

אז רגע!!!!  עיצרו – פשוט תעשו את זה:

אפשר לעבוד בינתיים בחברה שמעסיקה מדריכים לתאטרוני סיפור. נכון, זה לא עסק שלכם, זה שכר נמוך יותר אבל אתם כבר עובדים במשהו שילמד אותכם ויקדם אתכם לעסק שאולי יום אחד יהיה לך. כך תלמדו יותר מאשר אם רק תשבו במיטה ותחשבו.

רוצה לקבל מייל כל פעם שאני מוציאה פוסט חדש?

שתפו את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן